Káva v těhotenství: Ano nebo ne?

Milujete kávu a představa, že v těhotenství kávu budete muset přestat pít vás přinejmenším děsí? Tak nevěšte hlavu. Žádné radikální omezení v konzumaci kávy nastat vůbec nemusí.

Denní doporučené maximální množství kofeinu v těhotenství

Samozřejmě zcela přesnou bezpečnou dávku kofeinu v těhotenství není možné určit, ale můžeme vycházet z mnoha studií na toto téma, ze kterých vyplývá, že bezpečná denní dávka kofeinu v těhotenství by se měla pohybovat okolo 200 mg. Přičemž jeden šálek kávy obsahuje od 60 do 85 mg kofeinu.

Z toho tedy pramení, že jeden šálek kávy denně by téměř jistě neměl představovat žádné bezpečnostní riziko pro miminko. Přesto doporučujeme pobavit se s vašim lékařem, který bude schopen zhodnotit váš celkový zdravotní stav v souvislosti s konzumací kofeinu.

Další potraviny s obsahem kofeinu

Těhotné ženy si velice často neuvědomují, že kofein je přítomen i v jiných potravinách, které v těhotenství konzumují zcela běžně a nemají ve společnosti nálepku potravin nevhodných pro plod. Jedná se zejména o čaje (černý, zelený bílý atd.), čokoláda (zejména hořká), kolové a energetické nápoje, ale třeba i některé léky. Proto vždy důkladně čtěte složení. Zcela nevědomky tak denní doporučenou dávku kofeinu můžete překročit, aniž byste pili kávu.

Bezkofeinová káva

Mohlo by se zdát, že právě bezkofeinová káva je ideálním řešením pro těhotné ženy. Klíčový zde ale není jen obsah kofeinu, ale hlavně způsob, kterým je kofein z kávy odstraněn. Nejčastěji se tak děje chemicky. Látky používané při chemické dekofeinizaci tak mohou být škodlivější než samotný kofein.

Pro zajímavost: I v bezkofeinové kávě je kofein. Ani chemicky není možné kofein zcela odstranit, takže káva bude vždy obsahovat alespoň stopové množství 1 až 2 g v jednom šálku.

Nejlepší je espresso nebo ristretto

Nejlepší variantou je dát si klasické espresso nebo případně ristretto. V každé dobré kavárně, pokud upozorníte, že jste v očekávání, by vám měli umět udělat espresso s nižším obsahem kofeinu. Lze toho docílit kratší dobou přípravy. Obvykle je to u espressa 20 – 25 vteřin, přičemž kofein se začíná z kávy uvolňovat až po 18. vteřině.

Jistě bude většina souhlasit, že pro pohodový vývoj miminka je klíčová spokojená matka. Není proto na místě vytvářet si zbytečná omezení a připravit se o vaši denní chvilku pohody s šálkem kávy.