Rozdíl mezi Arabicou a Robustou - Caffé Milani
485
post-template-default,single,single-post,postid-485,single-format-standard,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

Rozdíl mezi Arabicou a Robustou

Věděli jste, že existuje přes sto různých druhů kávovníků? Zcela jistě nebudete mít problém pojmenovat alespoň dva z nich. Jsou jimi arabica (coffea arabica) a robusta (coffea canephora). Na následujících řádcích se dočtete, jaké jsou jejich charakteristické vlastnosti a jak s nimi souvisí samotná oblast pěstování.

Pěstování

Zatímco robusta je pěstována ve výšce do 1 000 metrů nad mořem, u arabicy je to až 2 100 metrů. Rozdílné klimatické podmínky tak do značné míry určují složení, a tím pádem výslednou chuť kávy. Ve vyšších nadmořských výškách je méně srážek a teplotní rozdíly mezi dnem a noci jsou markantnější. To způsobuje, že doba dozrávání je u arabicy delší než u robusty a lépe se tak mohou rozvinout některé její složky, které ovlivní výslednou chuť.

Arabica je na pěstování mnohem choulostivější než odolná robusta. Arabica vyžaduje nižší teploty do 24 stupňů a také je méně odolná vůči škůdcům a chorobám. Tento fakt souvisí s nižším obsahem kofeinu, který u robusty škůdce odpuzuje.

Zpracování zrn

Arabica a robusta se také liší způsobem zpracování kávových zrn. Arabica je v tomto ohledu opět náročnější. Zrna se v jejím případě zpracovávají tzv. “mokrou metodou”, kdy zrna prochází procesem fermentace. Zpracování zrn robusty je méně náročné a jedná se o tzv. “suchou metodu”. Na způsoby zpracování zrn se však podrobněji podíváme v jednom z nadcházejících článků.

Chuť

Vyšší obsah kofeinu dodává kávě hořkost a dřevitou chuť. Arabica se tak, díky nižšímu podílu kofeinu, vyznačuje jemnou a nasládlou chutí. Bývá více či méně kyselá. Robusta má naopak výraznější hořkou a dřevitou chuť s nádechem čokolády.

Cena

Logicky teď můžeme odvodit, že výše zmíněné se nutně musí promítnout i do konečné ceny kávy. Arabica je znatejně dražší než robusta. Ta se k arabice přidává do nejrůznějších směsí jednak abychom dosáhli ideální vyvážené chuti, ale také právě pro snížení ceny směsi. U svého příštího nákupu kávy si proto schválně všimnete, jaké je složení vaší oblíbené kávy. S vysokou pravděpodobností se bude jednat právě o směs. Jednodruhové kávy můžete sehnat téměř výhradně ve specializovaných obchodech.

Světová produkce

Ačkoliv se kávovník pěstuje ve více než 70 zemích světa, většina světové produkce pochází z Brazílie (33%), Vietnamu (19%), Kolumbie (10%) a Indonésie (8%). Největším producentem arabicy je bezkonkurenčně Brazílie, která si drží světové prvenství v celkové produkci kávy už od roku 1840. Největším producentem robusty je Vietnam, který svou ekonomiku výrazně transformoval v 90. letech s důrazem právě na produkci kávy. Arabica se na celkové produkci podílí nejvíce, a to 70 procenty.

Obecně se nedá jednoznačně říci, který druh kávy je lepší. Každý z nich má své typické vlastnosti. Také každý spotřebitel má od kávy jiná očekávání a chutě. Dnešní trh s kávou nabízí tolik variant a alternativ, že si zaručeně každý najde to své.